Historia

Lokalna Polska Misja Katolicka pod wezwaniem Najświętszej Maryji Niepokalanej, Matki Kościoła w Corby i Laxton Hall powstała 30 czerwca 2006 roku na mocy Dekretu Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, dzięki staraniom Księdza dr Jerzego Tyca. Było to odpowiedzią na potrzeby Polaków przybywających za pracą do tej części Anglii – Northamptonshire. Ksiądz Jerzy Tyc rozpoczął organizację parafii, celebrując Msze Święte i udzielając Sakramętów Świętych dla Polaków w Laxton Hall oraz sąsiednich miejscowościach Corby i Kettering obejmując duszpasterską troską przybywających wiernych.

Dnia 24 lipca 2006 roku, Ksiądz dr Jerzy Lech Tyc został mianowany przez ówczesnego Księdza Rektora, ks. prałata Tadeusza Kuklę pierwszym proboszczem LPCM w Laxton Hall, Corby i Kettering.

Obecnie Parafia obejmuje Corby i Kettering oraz okoliczne miejscowości. W ramach duszpasterstwa parafia świadczy posługą sakramentalną oraz administracyjną. Rok 2016 wpisał się jako nowa karta w historii Parafii, ponieważ przy pomocy Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii wspólnota wiernych w Corby i Kettering zdecydowała się na zakup Kościoła od Metodystów w Corby przy ulicy Rockingham Road. Warto pamiętać, że jest to pierwszy kościół zakupiony przez młodą emigrację Polaków w Anglii po 30 latach.

Po remoncie i adaptacji budynku świątyni do kultu liturgicznego dnia 20 marca 2017 roku odbyła się szczególnie ważna dla Polaków uroczystość poświęcenia Kościoła pod wezwaniem Świętego Józefa Rzemieślnika przy Rockingham Road w Corby przez Biskupa Diecezji Northampton Peter Doyle dla wspólnoty wiernych Corby i Kettering. Uroczystość ta zgromadziła wielu wiernych Polaków oraz Anglików i duchowieństwa różnych wyznań.

Duszpasterze naszej parafii:
2006-2008 ks. dr Jerzy Tyc
2008-2010 ks. Edward Sopala
2010-2012 ks. J.M. Góra
2012-2014 ks. Czesław Osika
2014- ks. mgr Ryszard Taraszka

Obecnym proboszczem parafii jest ks. Ryszard Taraszka, który jest Duszpasterzem Lokalnej Polskiej Misji Katolickiej (PCM Corby i Kettering) w Anglii i Walii. Rezyduje w Corby.

Poprzednia strona www 2017